Svensk Fotboll stöder Black lives matter – kritikstorm på Twitter

Publicerad 18 september 2020 kl 09.26

Inrikes. Det svenska damlandslaget i fotboll knäböjde för vänsterextrema Black lives matter under EM-kvalet på torsdagen. Nu rasar kritiken i sociala medier.

Dela artikeln

Det var i samband med gårdagens EM-kvalmatch mot Ungern på Gamla Ullevi som det svenska damlandslaget i fotboll knäböjde för Black lives matter.

Detta som en påstådd tyst protest mot "rasism".

På Twitter stöder också Svensk Fotboll den vänsterextrema rörelsen med en hashtaggen #BlackLivesMatter.

Men kritiken mot tilltaget är enorm.

Svensk Fotbolls inlägg har över 700 kommentarer, de flesta negativa.

"För helvete? Pinsamt", skriver en person.

"Fy fan så vidrigt! Att öppet stödja en terrororganisation...Total bojkott framöver för min del", säger en annan.

"När alla fattat att BLM är anarkister och marxister som vill bränna ner vårt samhälle till grunden, DÅ vaknar ni och stämmer in. Lite som fyllot som däckat på festen, kvicknar till och börjar skråla när alla andra är knäckta över fyllemisshandeln som precis skett", heter det också.

"Ni borde skämmas. BLM är en rörelse grundad och utbildad av marxister, infiltrerad av Antifa och islamister och med en svans av vandaler. Antingen är detta s k damlandslag marxister eller totalt naiva och ointelligenta", hävdar en användare.

"Obehagligt att ni tar ställning för vänsterextremt och rasistiskt vård. Jag kommer aldrig någonsin titt på damfotboll igen. Ni är ett skämt", säger ytterligare en.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Invandrarvåldtäkter ska skapa "mångfärgad framtid", hoppas läkare. Uppmanar "svarta, judar, handikappade och frimurare" att "kasta sig över högerfittorna".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Alla röstade ja till att släppa Epstein-dokumenten – utom han

Representanthuset sa ja med siffrorna 427–1. Enligt förslaget ska allt släppas – och inget får maskas av "pinsamhetsskäl".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Efter genusprofilens raseri: Coop tar bort bild på "avklädd" Megan Fox

Nina Rung, 43, blev rasande när hon såg reklamskylten.. "En avklädd kvinna med extremtypiska ideal, sexualiserande och objektifierande av kvinnokroppen."0 

Tjänster som X och ChatGPT kan inte nås. "Ovanlig trafik" har skapat problem hos Cloudflare.0 

Faris Al Abdullah erkänner terrorplaner i Stockholm

Skulle slå till mot Kulturfestivalen.. Målet var att "injaga allvarlig fruktan" hos svenska folket.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur