Svensk irakier utvisas från Danmark – för sjuttonde gången

Publicerad 14 januari 2021 kl 19.24

Utrikes. En 30-årig irakier med svenskt medborgarskap ska nu för 17:e gången dömas till utvisning ur Danmark, rapporterar Ekstrabladet.

Dela artikeln

När irakiern utvisas för sjuttonde gången blir utvisningen, om polisen får som de vill, på livstid. Tidigare har mannens utvisningar varit begränsade till sex eller tolv år.

Vid ett tillfälle dök han upp i Danmark redan samma dag som han frigivs från ett fängelsestraff i Sverige, skriver Ekstrabladet.

Denna gång åtalas han även för att ha misshandlat flera kriminalvårdare i Västra fängelset i Köpenhamn.

Irakiern har tidigare berättat för en dansk domstol att han missbrukar narkotika och att han åker till Danmark eftersom knarket är billigare där än i Sverige.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 554489204


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 554489205


Varnish cache server

Ekonominyheter

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0