Svensk media börjar rapportera om FSA:s övergrepp i Syrien

Publicerad 14 oktober 2019 kl 19.16

Utrikes. Svenska medier började på måndagen för första gången rapportera om de övergrepp som milisgruppen Free Syrian Army (FSA) begår i Syrien.

Dela artikeln

Bland annat lyfte Aftonbladet på locket och publicerade en video där FSA-rebeller ser ut att avrätta en krigsfånge, eller möjligen skjuta på en redan stupad kurdisk milisman.

Bakgrunden till den publicistiska omsvängningen är att FSA inte längre är allierade med USA utan med Turkiet. Rebellgruppen, som beväpnades av CIA under den så kallade arabiska våren, är arabisk och strider för närvarande sida vid sida med Turkiet mot den kurdiska PKK-milisen YPG i norra Syrien.

Enligt The Guardian finansierades FSA genom rebellgruppen Syrian National Council, som USA:s utrikesdepartement i sin tur finansierar. Tidningens kartläggning visade även att rebellgruppens huvudsakliga talesperson Bassma Kodmani deltog i det hemlighetsfulla Bilderbergmötet 2012, där även den svenske mediemogulen Jonas Bonnier deltog.

Men nyligen klippte FSA alltså banden till USA och allierade sig med Turkiet under den pågående invasionen i norra Syrien. Den förändrade rapporteringen i svenska och andra västerländska medier har tvingat Turkiet att reservera sig i sitt stöd för rebellgruppen.

Süleyman Süha Zülfikar på Turkiets ambassad i Stockholm uppger för Aftonbladet att Turkiet är bekymrade över FSA-rebellernas agerande och kommer att vidta åtgärder med anledning av incidenten på filmen.

– Men när det hände fanns det inga turkiska soldater där, vi kunde inte göra något. Men vi är inte nöjda med det här, vi kommer göra det som är nödvändigt, säger han till Aftonbladet.

Den turkiska försvarsmakten kommer nu att avgöra vilka åtgärder som ska vidtas med anledning av det inträffade.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 527401213


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

"Jag är livrädd": Onlyfans-kvinnans kusliga möte med sin största beundrare. Har betalat miljonbelopp – men första frågan gör modellen helt ställd.0 Plus

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0