Svensk vänsterprofil peppargasad i Kurdistan

Publicerad 20 mars 2012 kl 19.39

Inrikes.Att som politiker förespråka progressivitet och feminism är enklare på hemmaplan än i ett muslimskt land. Det fick en ledande vänsterpartist nyligen erfara när hon blev utsatt för en peppargasattack i Turkiet.

Gilla artikeln på Facebook

Den attackerade politikern är Vänsterpartiets oppositionsledare i Stockholms stad, Ann-Margarethe Livh.

Ann-Margarethe Livh befinner sig just nu i de turkiska delarna av Kurdistan för att visa solidaritet med de hundratals kvinnor som sitter i fängelser där. Resan arrangeras av arbetsgruppen för ”Solidaritet med våra kurdiska medsystrar”, uppger Vänsterpartiet i ett pressmeddelande.

- Det pågår förfärliga övergrepp under Newrosfirandet. Jag har blivit attackerad med peppargas och har räddats in i ett hus där jag befinner mig just nu, säger Ann-Margarethe Livh, som även är ordförande för Vänsterns Internationella Forum.

Vilka som ligger bakom attacken mot vänsterprofilen framgår inte.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 262787923


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Regeringen tillsätter "slöserikommission"

Särskild utredare ska hitta möjligheter till nedskärningar.. Regeringen och SD överens om att inte finansiera reformer med höjda skatter.0 

Robinson-Pål åtalas för grov rattfylla med Harley-Davidson

Vittnets dramatiska redogörelse.. Pål Hollender, 58, hade 2,38 promille i blodet – men uppger att han är helt oskyldig.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0