Svensk vänsterprofil peppargasad i Kurdistan

Publicerad 20 mars 2012 kl 19.39

Inrikes.Att som politiker förespråka progressivitet och feminism är enklare på hemmaplan än i ett muslimskt land. Det fick en ledande vänsterpartist nyligen erfara när hon blev utsatt för en peppargasattack i Turkiet.

Gilla artikeln på Facebook

Den attackerade politikern är Vänsterpartiets oppositionsledare i Stockholms stad, Ann-Margarethe Livh.

Ann-Margarethe Livh befinner sig just nu i de turkiska delarna av Kurdistan för att visa solidaritet med de hundratals kvinnor som sitter i fängelser där. Resan arrangeras av arbetsgruppen för ”Solidaritet med våra kurdiska medsystrar”, uppger Vänsterpartiet i ett pressmeddelande.

- Det pågår förfärliga övergrepp under Newrosfirandet. Jag har blivit attackerad med peppargas och har räddats in i ett hus där jag befinner mig just nu, säger Ann-Margarethe Livh, som även är ordförande för Vänsterns Internationella Forum.

Vilka som ligger bakom attacken mot vänsterprofilen framgår inte.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 643548190


Varnish cache server

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Inrikes

Jomshof till antisemit: "Din lågpannade vidriga lilla skitmänniska"

Muslimens kommentar gör SD-toppen helt vansinnig.. "Ta din antisemitism, din pedofilprofet, din get och vandra hem till ditt skitland."0 

Partiet tvingas nu ta strid för invandrarrösterna. Hävdar samtidigt att Nyans "inte är något hot överhuvud taget".0 

Röstmottagare uppmanade väljare "rösta rött eller grönt – inte blått"

"Klart vi ser allvarligt på det här.". Valarbetaren stängs av efter incidenten under förtidsröstningens första dag.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0