Boken om transsexualitet riktar sig till små barn.

Svenska bebisar ska lära sig om att byta kön

Publicerad 20 november 2017 kl 10.00

Inrikes. Nu ska bebisar sig få lära sig om att byta kön. Detta sedan en bilderbok om transsexualitet "för de allra minsta barnen" lanserats, rapporterar SVT Nyheter. Boken handlar om en häst som vill vara hund och en husse som vill vara kvinna.

Dela artikeln

Det är Susanne Pelger, doktor i genetik och lärare i biologi och matematik vid Lunds universitet, som skapat en bilderbok om transsexualitet riktad till bebisar.

Boken heter "Hästen och husse" och presenteras så här på förlagets hemsida:

"Det är en bok om en häst och en husse som kanske egentligen är en hund och en matte, och handlar om en man som kanske egentligen identifierar sig som en kvinna och en häst som identifierar ser sig som en hund, och vill därför göra väldigt hundiga saker som att gnaga på ben, jaga katt och kasta boll och sådana saker."

Syftet med boken är att små barn så tidigt som möjlig ska "lära sig" att en man klädd i kostym efter jobbet "mycket väl" kan byta om till klänning och måla läpparna knallrosa, skriver SVT.

Susanne Pelger förklarar att hennes stora önskan är att de små barnen ska få veta att de, som hon uttrycker det, får vara vem de vill. Initiativet att göra boken fick hon efter att hon i sitt arbete träffat flera personer som genomgått så kallad könskorrigering.

Boken släpptes ganska nyligen men ska redan ha delats ut till flera förskoleklasser i landet.

– Kan farbröder ha klänning? Och måla läpparna? Jaa!.. brukar barnen svara, säger Susanne Pelger till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 335205891


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Barnbidragen minskar – föds så få barn

Backade med 4,6 procent på ett år.. "Födelsetalen har varit minskande och därför sjunker också utbetalningarna."0 

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Strandhäll till Teodorescu: "Vem är din hemliga finansiär?"

Kritikstormen: "Fy fan vilken vidrig fråga.". S-toppen anklagas för att vara antisemit – men hyllas av högern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0