Bostadsbubblan
Stefan Ingves.

Svenska hushållens bolåneskuld: 6,7 biljoner kronor

Publicerad 1 mars 2021 kl 21.15

Ekonomi. Svenskarnas samlade bolåneskulder ökar kraftigt och nådde i januari närmare 6.700 miljarder kronor. Det är en ny rekordnivå, rapporterar SVT Nyheter.

Dela artikeln

Enligt nya siffror från SCB ökade hushållens bostadslån med hela 5,9 procent i december 2020 jämfört med december året innan.

Riksbankchefen Stefan Ingves uppger sig vara oroad över trenden.

– Å ena sidan är statsskulden i Sverige låg. Men å andra sidan har all statskuld som krympt ersatts med skuld i hushållssektorn och företagssektorn, säger han till SVT.

Några liknande skuldnivåer har inte tidigare skådats i Sverige. Inte heller corona-pandemin lyckades bromsa prisstegringen på den svenska bostadsmarknaden.

– Arbetslöshet steg i och för sig, men det blev inte så illa för alla grupper. Det var ju väldigt många som hade råd att skaffa ett boende. Och inte minst på grund av pandemin så fanns det behov av att flytta till villor, säger Cecilia Hermansson, forskare på KTH, till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 785790025


Varnish cache server

Mer från Ekonomi

Regeringen vill krislåna 17,5 miljarder

Planen för att klara Irankrisen.. "Vi stöttar hushåll och branscher som drabbas av kriget i Mellanöstern."0 

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0