Kritikstorm när Svenska kyrkan försvarar islamistkopplad grupp

Publicerad 25 september 2020 kl 12.25

Inrikes. Svenska kyrkan får kraftig kritik sedan man försvarat en islamistkopplad organisation på Twitter. Flera personer säger nu att de tänker lämna kyrkan.

Dela artikeln

Det är på Twitter som det stormar kring Svenska kyrkan.

Bakgrunden är att Svenska kyrkan samverkar med den muslimska så kallade välgörenhetsorganisationen Islamic Relief, som kopplats till islamistiska Muslimska Brödaskapet.

Men på Twitter går Svenska kyrkan till motangrepp mot dem som påstår det.

Kyrkan hävdar tvärtom att det "inte finns ett vetenskapligt stöd" för kopplingen till islamister.

"Det påståendet stämmer inte. Aje Carlbom har släppt vetenskaplig rapport till MSB där kopplingar beläggs. Dessutom har vi skrivit ett antal artiklar där vi belägger med fakta hur kopplingar ser ut", svarar terrorforskaren Magnus Ranstorp.

Men Svenska kyrkan fortsätter försvara muslimerna.

"Det finns inga studier som kan visa att Muslimska brödraskapet har en organisation i Sverige som är uppbyggd som den egyptiska moderorganisationens struktur med 'familjer' (usar) som bas och en ledare i toppen till vilken alla medlemmar svär en trohetsed, bay ́a. ( FOI 2018)", skriver kyrkan i ett starkt kritiserat inlägg med hundratals svar.

I kommentarsfältet på Twitter rasar kritiken.

"Sluta tramsa. MB-association finns och är belagd, framgår tydligt i MSB-rapporten, sen att svenska kyrkan verkar tro på en hemmasnickrad förklaring för att försvara en islamistisk terrorgrupp är tämligen beklämmande", skriver en person.

"Det är mer än beklämmande. Jag är smått chockad av det här uttalandet. Trodde faktiskt det var nån som trollade", svarar en annan.

"Eftersom ni stödjer och samarbetar med organisationer kopplade till terrorister så vill jag lämna Svenska kyrkan snarast", heter det också.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Video: Kommer "aldrig i livet" flytta tillbaka. "För mycket våldtäkter, mord, knivhuggningar, halshuggningar, skjutningar, sprängningar, rån, allt."0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

M: "Socialdemokraternas egen trollfabrik är nu avslöjad"

Driver propaganätverk via bolaget AiP Media.. "Vilseledande konton, påhittat neutrala sajter och partinära bolag som används för att kringgå regler och dölja avsändaren."0 

Så ska Vita huset tvinga Tidöregeringen ta tag i massinvandringen

Instruerar ambassaden att granska hur svenskar byts ut och diskrimineras i sitt eget land.. "Massinvandringen utgör ett existentiellt hot mot den västerländska civilisationen", enligt amerikanska UD.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur