Kyrkomötet 2017
Ärkebiskop Antje Jackelén.

Svenska kyrkan: Gud ska inte längre kallas "han"

Publicerad 22 november 2017 kl 17.43

Inrikes. I Svenska kyrkans förslag till ny kyrkohandbok har maskulina benämningar av Gud som "han" och "herre" strukits. Detta i syfte att skapa ett "mer inkluderande" språkbruk, rapporterar TT.

Dela artikeln

Många är kritiska till Svenska kyrkans politiskt korrekta revidering av kyrkohandboken, som anger riktlinjen för gudstjänsterna.

En av stridspunkterna är förslaget att inte "i onödan" benämna Gud med maskulina former.

– Jag menar att en del av de här varianterna på ett flagrant sätt avviker från den stora kyrkliga traditionen och den ekumeniska samsyn som finns mellan alla stora kyrkor, säger Mikael Löwegren, komminister i småländska Ljungby, till TT.

Styrgruppen bakom förslaget anklagas också för att strunta i invändningar som inkommit.

Det var år 2009 som beslutet togs att 1986 års kyrkohandbok skulle revideras, men arbetet har varit kantat av kontroverser.

En presskonferens om den nya handboken kommer att hållas med ärkebiskop Antje Jackelén på torsdag.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 688560869


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Blev blind på ena ögat efter grönt stål-invandrarens attack

Här hugger Stegra-talangen med kniven.. Nu åtalas invandraren för mordförsök efter bråket om en bilnyckel.0 

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0