Sajten Motgift uppmanar svenskar att resa till Ukraina för att stödja revolutionen. Redan innan uppropet hade aktivister ur Nordisk Ungdom på egen hand rest till Ukraina, medan gatustriderna fortfarande pågick. Bilden visar en aktivist från Nordisk Ungdom bakom en barrikad i Kiev.
Nordisk Ungdom

Svenska nationalister till Ukraina

Publicerad 25 februari 2014 kl 21.33

Inrikes.Under parollen ”Frivilliga till Ukraina” uppmanas svenska nationalister att resa till Ukraina och delta i revolutionen som pågår i landet.

Gilla artikeln på Facebook

Det är Magnus Söderman som står bakom uppropet som publicerades på den nystartade sajten Motgift i lördags.

"Vi har nu fått möjligheten att kämpa för den europeiska identiteten; mot de antinationalistiska maktstrukturer som söker förslava oss och förvandla Europa till en överstatlig superstat. I denna stund står revolutionen och väger då globalisterna försöker tillskansa sig den största skeden vid grytan. Vår uppgift är att understödja de nationalistiska krafterna”, skriver Söderman, som också uppger att det handlar om civilt hjälparbete och inte om att delta i polisarbete eller militära insatser.

– Vi hoppas kunna hjälpa till dels ekonomiskt och dels med mankraft, det finns mycket som behöver städas upp och röjas upp nu. De får använda oss på det sätt de finner lämpligt, säger han till Expressen.

Söderman har tidigare haft en ledande roll i nazistiska Svenska motståndsrörelsen, men är numera verksam inom Svenskarnas parti. Han driver sajten Motgift tillsammans med Svenskarnas partis internationelle sekreterare Dan Eriksson och Jonas De Geer, före detta redaktör för den konservativa tidskriften Salt.

Gruppen som Söderman rekryterar är inte de första svenskarna som reser till Ukraina för att understödja nationalistiska grupperingar där. Tre medlemmar från den nationalistiska aktivistgruppen Nordisk Ungdom reste redan innan Södermans upprop, när gatustriderna fortfarande pågick, på egen hand till Kiev i syfte att visa stöd för revolutionen.

– Vi ville visa att vårt stöd till revolutionärerna var allvarligt menat och samtidigt knyta kontakter på plats, säger Patrik Forsén från Nordisk Ungdom till Nyheter Idag.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Märta Stenevi blir lobbyist – trots MP:s förbudskrav

Avser berika sig på precis samma sätt som andra expolitiker. Samtidigt uppger sig partiet vilja begränsa just denna svenska korruption.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Det är så jävla vackert." Beger sig ut i vänsterextemisternas Mecka för att sprida budskapet.0 Plus

Mer från Inrikes

Jackie Arklöv blir kvar på livstid

Avslag på polismördarens ansökning om tidsbestämt straff.. Hänvisar till "risken för återfall i brottslighet av allvarligt slag".0 

”Men det finns ingen misstänkt". Anmälan om vållande till annans död har upprättats.0 

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0