Svenska soldater skadade i Mali

Publicerad 22 april 2021 kl 13.45

Utrikes. På onsdagskvällen körde en svensk patrull som ingår i den multinationella specialförbandsinsatsen Task Force Takuba på en vägbomb i östra Mali. Tre svenska soldater sårades lindrigt, enligt Försvarsmakten.

Dela artikeln

Två av soldaterna är åter i tjänst och den tredje står under medicinsk observation. De har själva underrättat sina anhöriga.

Task Force Takuba är en multinationell special­förbands­insats. Det svenska bidraget består av en helikopterburen snabbinsatsstyrka. Insatsens fokus är att assistera, rådgiva och medfölja de maliska säkerhetsstyrkorna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 791049560


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 791049561


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

AFD drar iväg – nu överlägset störst

Krossar motståndet – har 27 procent.. Men de övriga partierna vägrar fortfarande ha något samröre alls med utmanaren.0 

Han är världens minst populära ledare

Friedrich Merz förtroendesiffror chockar.. Bara Macron kommer i närheten i internationell sammanställning.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0