"Svenskar" bakom polisskjutning i Finland

Publicerad 26 augusti 2019 kl 10.00

Utrikes. Polisen bekräftar i finska media att de som misstänks för helgens polisskjutning i Finland är svenska medborgare.

Dela artikeln

Nyligen förklarade Danmark att landet kommer säkra gränsen mot Sverige. Detta sedan svenska medborgare ska ha bombat det danska Skatteverket i Köpenhamn.

Nu har våldsexporten från Sverige även drabbat Finland.

Natten till lördag sköts två poliser i finska Borgå. Två misstänkta gärningsmän greps på söndagskvällen efter en dramatisk biljakt i Tammerfors.

De båda gärningsmännen ska ha flytt i en svenskregistrerad bil. Den finska polisen bekräftar nu för Ilta-Lehti att det handlar om två svenska medborgare.

Enligt tidningen rör det sig om två män födda 1989 och 1994.

En av de skjutna poliserna har fått lämna sjukhuset. För den andre är läget stabilt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 577742008


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Inte heller partikollegan Hanna Gedin släpptes in i landet. "Anmärkningsvärt att regeringen inte agerat mot Israel."0 

Stenergard: Inga sanktioner mot Israel efter galgbacke för icke-judar

Palestinier ska dödas inför publik.. "Fruktansvärt", enligt Tidöregeringen – som inte planerar några åtgärder mot saken.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0 

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0