" /> " /> " />
.

Svenskar inte välkomna när Försvarsmakten nyrekryterar

Publicerad 11 november 2013 kl 11.18

Inrikes.För att komma till bukt med stora pensionsavgångar inom några år storsatsar Försvarsmakten nu på nyrekrytering i ett gemensamt projekt tillsammans med Arbetsförmedlingen. Kravet för att få delta? Att du inte är etniskt svensk.

Gilla artikeln på Facebook

Totalt 48 elever från olika delar av världen deltar just nu i den förberedande militärutbildningen (FMU), som äger rum på I19 i Boden. Man hoppas att de därefter ska gå vidare till den GMU - grundläggande militärutbildning.

Det uttryckliga kravet för att få vara med är att man har "en annan etnisk bakgrund än svensk", rapporterar Nordnytt.

- Det känns som något jag kan fortsätta med. Det som lockar är allt man gör här. Allt är så annorlunda, säger Homa Ahmadi till lokalteven.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 358463883


Varnish cache server

Nu blir det kriminellt att "allvarligt skada" kvinnors ego. Den som "återkommande" beskyller sin fru för att ha fel kan få långa fängelsestraff.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0