Svenskar rädda för AI

Publicerad 30 november 2024 kl 16.27

Inrikes. En ny undersökning visar att andelen svenskar som är positiva till AI är fortsatt på en rekordlåg nivå. Istället ökar oron för att AI ska ta felaktiga beslut om oss.

Dela artikeln

En ny, riksomfattande undersökning om svenskarnas attityder till AI visar att allt fler oroar sig för att AI ska ta felaktiga beslut om en eller ge en felaktiga rekommendationer. Nästan varannan svarar att det är deras främsta AI-relaterade oro.

Allt fler oroas också över att AI gör intrång i den personliga integriteten – nästan fyra av tio rankar det som sin främsta oro.

– I Europa pågår arbetet med att införa AI-förordningen, en reglering vars syfte bland annat är att säkerställa en trygg, transparent och säker användning av AI, säger Per Nydén, jurist på IMY och expert på AI-förordningen, i ett uttalande.

Undersökningen, som genomförs för sjunde året i rad, visar att andelen som är positiva till AI är fortsatt på en rekordlåg nivå, sedan den första undersökningen.

Närmare hälften ser dock möjligheter med AI på jobbet medan mycket få, sex procent, känner sig hotade av att bli ersatta av AI.

Undersökningen Svenska Folket och AI baseras på svar från 1.000 personer i Sverige mellan 16 och 70 år. Den är framtagen av Insight Intelligence tillsammans med Integritetsskyddsmyndigheten (IMY), Myndigheten för digital förvaltning, eSam och Bonus Copyright Access.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.