Bostadsbubblan

Svensken räknar med högre bostadspriser 2017

Publicerad 9 januari 2017 kl 12.58

Ekonomi. Svenskarna och speciellt storstadsborna fortsätter att räkna med sköna arbetsfria inkomster från ökade bostadspriser under 2017, visar en mätning från mäklarfirman Bjurfors.

Dela artikeln

Endast 9 procent av svenskarna och 7 procent av storstadsborna tror på lägre bostadspriser, enligt Bjurfors mätning. Samtidigt tror 51 procent av svenskarna och 52 procent av storstadsborna på ännu högre priser än idag.

Göteborgarna är de storstadsbor som är mest positiva till bostadsmarknaden 2017 följt av stockholmarna. Trots att priserna stigit mest i Malmö det senaste året är de minst positiva av storstadsborna, enligt undersökningen.

Undersökningen genomfördes i TNS Sifos webbpanel under perioden 9–13 december 2016. Totalt intervjuades 1.599 personer i åldern 16-79 år.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1034858042


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1034858043


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Nu pekas även M-somalier ut för omfattande valfusk

Så gjorde partiet gettosuccé med kryssraketen Mahad Olad (M). Larm om förkryssade valsedlar, jobb i utbyte mot kryss – och en hotfull kriminell som övervakade vallokalen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Ekonomi

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Vanlig tvåa i Stockholm gick för 11,2 miljoner

178.000 kronor per kvadratmeter.. Bostadspriserna i huvudstaden går mot nya absurda höjder.0 

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus