Bostadsbubblan

Svensken rekordlånar till bostäder och konsumtion

Publicerad 22 september 2016 kl 10.47

Ekonomi. Banker och bostadsinstitut lånade ut rekordhöga belopp till privatpersoner och icke-finansiella bolag under andra kvartalet 2016, enligt nya SCB-siffror.

Dela artikeln

Totalt handlar det om en nettoutlåning på 133 miljarder kronor. Senast utlåningen var på motsvarande nivå var under 2007 – strax före finanskrisen.

Bankerna och bostadsinstituten lånade tillsammans ut 75 miljarder till hushållen och 58 miljarder till de icke-finansiella bolagen under andra kvartalet 2016. Jämfört med andra kvartalet i fjol var det utlåningen till icke-finansiella bolag som ökade mest.

Lånar till invandring
Riksbanken fortsatte under andra kvartalet 2016 att bedriva en expansiv penningpolitik genom att lämna reporäntan oförändrad samtidigt som de fortsatte stödköpen av statsobligationer, som regeringen har varit i behov av för att få handlingsutrymme alltsedan asylkaoset inleddes 2015.

Riksbankens stödköp av statsobligationer uppgick till 39 miljarder under andra kvartalet. De senaste två åren har Riksbanken nettoköpt statsobligationer för 236 miljarder och det totala innehavet uppgick vid utgången av kvartalet till 250 miljarder.


Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Ekonomi

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0