Sverige övar med Nato i Medelhavet

Publicerad 15 oktober 2014 kl 20.30

Inrikes. Som nyblivet "värdland" till militäralliansen Nato deltar Sverige i just nu pågående, omfattande militärövningar i Medelhavet.

Dela artikeln

De internationella krigsövningarna varar fram till den 26 oktober och går under beteckningen "Noble Justification". På plats finns bland annat drygt 5.000 militärer från 14 Natoländer, 25 fartyg, sex ubåtar och fyra patrullflygplan.

Även de två så kallade värdländerna Sverige och Finland deltar med observationsstatus, uppger Nato i ett pressmeddelande. Värdlandsavtalet med Sverige undertecknades i början av september och innebär att Natotrupper kommer att kunna operera på svensk mark, något som har väckt hård kritik från experter som menar att Sverige därmed kan komma att bli ett bombmål i händelse av krig.


Stor guide: Bli helt ospårbar online. Uttryck dig fritt och riskfritt på nätet – vi lär dig använda enkla tekniken som inte ens NSA rår på.1218 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0