SVT försökte skapa egen privatarmé – stoppas av domstol

Publicerad 8 oktober 2021 kl 13.25

Inrikes. Statliga Sveriges Television har de senaste åren försökt skapa en egen privat livvaktsstyrka som ska få använda skjutvapen för att nedkämpa hot mot regimtrogna journalister. Ett vaktbolag har anlitats men nekats att få generell rätt att bära skjutvapen, skriver Samnytt.

Dela artikeln

Kammarrätten i Göteborg har enligt sajten avslagit ansökan från ett bevakningsbolag för att köpa in sex stycken pistoler av typen Glock 17. Syftet med inköpet var att bolaget skulle kunna skydda SVT:s journalister med dödligt våld om så krävs.

Enligt domstolen saknar bolaget ”synnerliga skäl” för att få en så kallad huvudlicens, som ger en generell rätt att bära vapen, eftersom inga konkreta hot mot SVT:s medarbetare har visats.

Till skillnad från vanliga personer och företag tycker SVT att de ska få ha beväpnade vakter som ska kunna ingripa mot ”direkta dödshot mot våra medarbetare och deras familjer” i ”akuta situationer” från ”grupper som har stort våldskapital”, enligt ett intyg från det statliga bolagets säkerhetsavdelning som Samnytt publicerar.

SVT har vägrat att kommentera några av uppgifterna i Samnytt.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump pressar Zelenskyj attackera Moskva

Vill få ryssarna att "känna smärta". "Volodymyr, kan du nå Moskva? Kan du nå Sankt Petersburg också?"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0