Terrormordet på Samuel Paty

SVT kritiseras för artikel om Paris-terrorn: "Avled" efter halshuggning

Publicerad 17 oktober 2020 kl 14.49

Inrikes. SVT får nu kritik för sin nyhetsrapportering om det brutala islamistdådet i Paris på fredagen, där en historielärare halshöggs av en 18-årig tjetjen för att han föreläst om yttrandefrihet och visat så kallade Muhammed-karikatyrer.

Dela artikeln

Det är på Twitter som flera personer reagerat på SVT Nyheters artikel om halshuggningen av en lärare i Paris på fredagskvällen, som begicks av en 18-årig invandrare som ropade "Allahu akbar" och sköts till döds av polis.

I texten finns nämligen följande formulering:

"En lärare har avlidit efter att ha blivit halshuggen utanför Paris..."

Först stod det i rubriken att "Man knivhuggen utanför Paris...", en formulering som också möter kritik eftersom mannens huvud bokstavligen separerats från övriga kroppen, vilket bilder visar.

Kritikerna anser bland annat att SVT relativiserar händelsen.

"Fixed it for you: En lärare har blivit halshuggen utanför Paris, uppger fransk polis", skriver en person.

"Avliden? Snarare mördad", påpekar en annan.

"Hur tusan skriver ni? Kan man öht. överleva utan huvud, va?", skriver signaturen Peter.

"MORD - I ISLAMS NAMN. 'Avliden' är alltför vagt begrepp. Relativisera inte", tycker en annan person.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

IS-man skulle genomföra terrordåd – i centrala Stockholm

Terrorattack avvärjd. 18-åringen skulle "i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0