SVT-reporter som häcklade Paludan stängs av

Publicerad 1 mars 2022 kl 15.23

Media. Den SVT-reporter som häcklade den danske islamkritikern Rasmus Paludan har blivit arbetsbefriad och utreds, enligt SVT Nyheter Väst.

Dela artikeln

Den var när Rasmus Paludan brände en koran i Göteborg i lördags som SVT-reportern fångades på film.

– Bla bla bla bla bla... Åk hem, din jävla idiot, ropade reportern bland annat till Paludan.

En kvinna konfronterade den statliga journalisten och konstaterade att det är på grund av sådana som han som folk röstar på Sverigedemokraterna.

SVT Nyheters Väst ansvarige utgivare Anton Svendsen skriver nu att reportern "agerade på ett sätt som är olämpligt för en journalist".

"SVT:s reportrar ska förhålla sig opartiska i tjänsten och inte heller agera som en part i ett händelseförlopp de är satta att bevaka. Jag kommer nu genast utreda hur vi går vidare med den här händelsen, och vilka åtgärder vi kommer vidta", fortsätter Svendsen.

Till Göteborgs-Posten uppger Anton Svendsen att reportern tills vidare under tiden är arbetsbefriad.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.