SVT:s entré spärras av efter stinkbomb: "Luktar som fan"

Publicerad 28 oktober 2024 kl 11.36

Media. Entrén till SVT:s huvudentré i Stockholm har spärrats av efter att ett illaluktande ämne sprayats. Camilla Josephsson, säkerhetschef på SVT, beskriver situationen som "oerhört allvarlig".

Dela artikeln

På måndagsmorgonen spärrades entrén av med tejp på grund av den obehagliga doften, som en medarbetare beskriver som liknande surströmming.

– Det luktar som fan, säger medarbetaren till Kulturnyheterna.

Säkerhetschef Camilla Josephsson förklarar att det har sprayats någon form av "illaluktande ämne" och att man hänvisar till publikentrén medan huvudingången saneras.

Händelsen utreds för närvarande, men det är för tidigt att säga vem som ligger bakom.

Detta är inte första gången SVT:s ingångar utsatts för attacker. För en månad sedan möttes anställda att röd färg stänkts över hela entrén.

– Vi är ett public service-bolag och vi vet att det finns mycket reaktioner på hur vi rapporterar. Det ska det kunna vara, men när det går över till den här typen av handling är det oerhört allvarligt, och att det händer igen, säger Camilla Josephsson.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Video: Lynchmobbens attack mot invandringskritisk politiker

"Fascist!" Nu drabbas även lilla Schweiz av brutala invandrarkravaller.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.