"Tänk er en somalisk kvinna med IQ-nivå på 70 och burka" – nu har torgmötet polisanmälts

Publicerad 7 november 2019 kl 11.53

Inrikes. Organisationen "Stockholmare för ett suveränt Sverige" anordnade i helgen ett torgmöte som nu har polisanmälts för åsiktsbrott. Bland annat höll den före detta SD-politikern Henrik Agerhäll ett anförande om IQ-skillnader mellan olika folkslag.

Dela artikeln

© WP

Brott eller fakta? IQ-nivåerna i världen varierar kraftigt enligt Richard Lynn och Tatu Vanhanens index. Blå länder präglas av hög IQ, gula av låg IQ och röda av en snitt-IQ under 70, vilket i västvärlden räknas som att man är mentalt efterbliven och normalt innebär placering i särskolan.

Under sitt tal på torgmötet, som hölls på Raoul Wallenbergs torg i Stockholm på söndagen, tog Henrik Agerhäll bland annat upp det politiskt känsliga fakta­förhållandet att somalier enligt mätningar har en genomsnittlig IQ på "strax under 68".

– Om vi tänker oss en somaliska med 70 i IQ och burka. Det är möjligt att det går att övertala henne att ta av sig burkan, om man tycker sånt är viktigt, men vad ska man göra åt IQ-nivån? Det är ju inte möjligt att genomföra hjärntransplantationer, sade han.

Agerhäll tog även upp andra integrationsutmaningar som blir ett resultat av invandringen från Afrika och övriga tredje världen, samtidigt som vänsteraktivister på plats i bakgrunden vrålade om "rasism":

– Oavsett om den korrekta genomsnittliga IQ-nivån i det subsahariska Afrika ligger strax under 70 eller strax över 70 så tycker jag att det finns anledning att diskutera om vi ska ta in subsaharier i landet. Vad det är tänkt att de ska tillföra, vad är de bra till? Behöver vi fler människor som är duktiga på att hoppa, springa, spela trumma och rappa? Diskussionen om subsahariernas IQ-nivå skulle vi förstås ha fört väldigt noggrant innan den första subsahariern tilläts bosätta sig i Sverige, men bättre sent än aldrig.

Andra talare på mötet var gatukonstnären Dan Park och Ny Demokrati-profilen John Bouvin.

Polisen uppger för Expressen att torgmötet har polisanmälts för hets mot folkgrupp.

Henrik Agerhäll säger till Fria Tider att han inte vet om anmälan avser just hans tal:

– Jag pratade med Ola Österling på Stockholmspolisen som sa att det var en privatperson som lämnat in en ospecifik anmälan mot evenemanget och att polisen hade gjort bedömningen att rekvisitet för hets mot folkgrupp inte uppfylldes av demonstrationen. Det var ju lite tråkigt att inte anmälan var mer specifik men det var ett antal poliser på plats. För mig personligen var huvudsyftet med talet att tala om IQ-frågan med diverse poliser på plats på en offentlig plats för att pressa gränserna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 290269319


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0