Största åtalet hittills.

Åtalas för 103 fall av hets mot folkgrupp

Publicerad 8 maj 2018 kl 11.30

Inrikes. Ett åtal med 103 fall av hets mot folkgrupp riktas nu mot utgivaren av Nordiska Motståndsrörelsens hemsida Nordfront. Det är det största åtalet för hets mot folkgrupp i svensk rättshistoria, rapporterar Medievärlden.

Dela artikeln

Det är Nordfronts ansvarige utgivare, Emanuel Lärkestål från Borlänge, som nu står åtalad för 103 fall av hets mot folkgrupp.

Detta för sådant som publicerats på Nordfront.se.

Åtalet omfattar bland annat 91 så kallade hyllningar av Adolf Hitler, fem bilder på hakkors och en bild på den tyske nationalsocialisten Horst Wessel med två hakkors.

"De anmälde artiklarna och bilderna ger uttryckt för gillande av Adolf Hitler", skrev Justitiekanslern när förundersökningen inleddes i höstas.

– Vi tycker att hets mot folkgruppslagstiftningen är en gummiparagraf som enbart är till för att kväsa oppositionen, säger NMR:s presstalesman Pär Öberg till SVT.

Hets mot folkgrupp kan, om brottet anses som grovt leda till fängelse i lägst sex månader och högst fyra år. Vid normalfall är påföljden fängelse i högst två år eller, om brottet är ringa, böter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 230794429


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0