Teorin: Två män sköt Einár på 1,5 meters avstånd

Publicerad 22 oktober 2021 kl 14.52

Inrikes. Enligt uppgifter till Aftonbladet sköts artisten Nils "Einár" Grönberg, 19, på bara 1,5 meters avstånd i vad som beskrivs som en ”ren avrättning”. Två personer jagas nu för mordet.

Dela artikeln

På fredagseftermiddagen hade polisen fortfarande inte gripit någon. Polisen arbetade fortfarande på platsen vid lunchtid på fredagen.

– Vi är fullt medvetna om att det pågår konflikter i region Stockholm. Det kommer att tittas på i utredningen, säger Tove Hägg, presstalesperson hos polisen i region Stockholm, till Aftonbladet.

Enligt Expressen sågs två män klädda i svart springa från platsen efter mordet. Tidningen skriver att Einár var i sällskap med två andra artister när han mördades.

– Det finns personer som gjort observationer, som antingen observerat delar av skeendet eller hela, säger Ola Österling, presstalesperson vid polisen, till Expressen.

Nästa vecka skulle Einár ha vittnat i Vårbyrättegången, men åklagarna hyste ingen förhoppning om att han skulle delta frivilligt. Det kunde dock ha blivit aktuellt att hämta honom till rätten med polis.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0