Salah Abdeslam.

Terrorledare gripen i Bryssel

Publicerad 18 mars 2016 kl 18.37

Utrikes. Salah Abdeslam, som pekas ut som hjärnan bakom terrordåden i Paris, har gripits av polis i Bryssel. Abdeslam ska ha tagits levande, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

Tidigare i veckan dödades en algerier, som tidigare levt som kriminell invandrare i Sverige, i samband med att polisen stormade en lägenhet i en förort till Bryssel.

I lägenheten hittades dna-spår från Salah Abdeslam, som sedan november har varit internationellt efterlyst misstänkt för att ha legat bakom terrordåden i Paris.

Idag gjorde polisen i Bryssel ytterligare ett tillslag i stadsdelen Molenbeek och kunde i samband med det gripa två misstänkta terrorister, varav en var Salah Abdeslam.

Enligt uppgifter i belgisk media frihetsberövades Abdeslam levande.


Nyheter från förstasidan

Tyskland: Syrier har begått över 135.000 brott sedan 2015

Facit efter asylkaoset: Ett brott var 39:e minut – i tio år. Och när det gäller vålds- och sexualbrott fortsätter siffran att öka kraftigt.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0