Tino Sanandaji.

Tino Sanandaji: Regeringen ljuger om sexualbrott

Publicerad 4 mars 2017 kl 11.24

Inrikes. I en intervju med BBC, som Fria Tider tog upp igår, påstod Sveriges arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson att antalet sexövergrepp och våldtäkter mot kvinnor "sjunker, sjunker, sjunker". Detta är lögn, säger forskaren och nationalekonomen Tino Sanandaji.

Dela artikeln

I BBC-intervjun säger Ylva Johansson på engelska: "När vi gör enkäter om kvinnor har, om de har utsatts för våldtäkt eller sexuella trakasserier, då ser vi att nivåerna sjunker, sjunker och sjunker.".

Tino Sanandaji kallar detta för lögn.

– Brottsofferundersökningar visar som ni vet en ökning av sexualbrott, som aldrig varit högre sen mätning började, säger Sanandaji på sin Facebook varefter han hänvisar till Brottsförebyggande rådet, BRÅ, som på sin hemsida skriver:

"I den Nationella trygghetsundersökningen (NTU) uppgav 1,7 procent av befolkningen (16–79 år) att de utsatts för sexualbrott under 2015, vilket motsvarar cirka 129000 personer. Det är en ökning jämfört med 2014, då 1,0 procent uppgav att de hade blivit utsatta."

– Det är därför intressant att se Ylva Johansson självsäkert ljuga rakt in kameran på BBC, säger Tino Sanandaji och påpekar att det inte finns någon undersökning som visar att sexualbrotten minskar.

– Är det lämpligt att Sveriges regering åker runt till andra länder och ljuger om svensk brottsstatistik? Här är grafen ur Brås senaste rapport om vad surveys om sexualbrott visar. Ni kanske ser en ökning, men vår feministiska regering har andra glasögon och säger om samma graf: ”we can see that the level is going down, and going down and going down”, skriver Sanandaji och bifogar en graf från NTU (se nedan).

Den 22 februari meddelade finansminister Magdalena Andersson att Socialdemokraterna ska börja bekämpa "falska nyheter" genom ett så kallat "handlingsprogram mot faktaresistens". Samtidigt anklagas alltså hennes eget parti- och regeringskamrat för att sprida falska nyheter om våldtäkter och sexuella övergrepp.

Grafen Sanandaji syftar på:


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211024574


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 211024575


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Mohamed Ali (V) är frisk

Politikern nu redo att gå till "jobbet". Enligt riksdagens kammarkansli inkom en handling under fredagskvällen och visar att Ali varit sjukskriven mellan den 12 och 15 oktober.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus