Tolv halshuggna, 40 saknade efter antivit attack i Mocambique

Publicerad 10 april 2021 kl 18.04

Utrikes. En milis på 100 män har tagit kontroll över staden Palma i afrikanska Moçambique där hundratals västerlänningar befann sig för att bistå med infrastrukturprojekt. Tolv av dem har hittats halshuggna och 40 saknas fortfarande, skriver Daily Star.

Dela artikeln

Pedro da Silva, polischef i närbelägna tätorten Quitunda, säger att kvarlevorna efter ett dussintal personer har hittats och begravts i en massgrav nära platsen där de hittades.

– All var utlänningar. Jag vet inte vilken nationalitet, men samtliga var vita, säger han.

– De hade bakbundits och halshuggits. Jag var ansvarig för begravningen.

Flera britter fanns bland de döda och bland ytterligare 40 personer som saknas efter att först ha flytt till ett hotell. Nick Alexander, en brittisk tidigare polis, lyckades skjuta två milismän och flydde sedan krypande genom djungeln där han spenderade två dagar innan han hittades av en grupp sydafrikanska legosoldater i helgen.

En insatsstyrka från brittiska SAS sammankallades och skickades till Moçambique för att söka efter överlevare som kan finnas i vildmarken.

Efter tio dagars belägring ska staden nu ha intagits av regeringsstyrkor. Hur många som dött är fortfarande oklart.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0