Tre skadade i "grovt våldsbrott"

Publicerad 18 oktober 2021 kl 11.16

Inrikes. Polisen utreder ett grovt våldsbrott i Lycksele kommun. En gärningsperson är gripen, uppger polisen på måndagsförmiddagen.

Dela artikeln

Larmet inkom klockan 10:44. Tre personer är skadade.

Enligt TV4 finns det barn bland de skadade. Ett barn i treårsåldern har skickats till universitetssjukhuset i Umeå med vad som beskrivs som allvarliga skallskador.

Enligt uppgifter till kanalen använde sig gärningspersonen av yxa och kofot. Det ska enligt TV4:s uppgifter röra sig om ett familjedrama där pappan i familjen angripit de andra familjemedlemmarna.

Lycksele lasarett gått upp i stabsläge med anledning av våldbrottet , skriver VK.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Greta på väg hem – såg inte klart Hamas-filmen

Har fått lämna Israel, enligt uppgift. Ministern: "De antisemitiska aktivisterna stängde sina ögon för sanningen."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0