Arkivbild. Polisens tekniker på mordplats.

Trendbrott: Nu ökar antalet mord igen

Publicerad 2 januari 2017 kl 00.16
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Sverige är på väg mot ett trendbrott med ett ökande antal mord, skriver Aftonbladet.

Dela artikeln

Sedan 1990-talet har man i samhälls­debatten pratat om att antalet mord minskar. Åren 1990–94 föll i medeltal 107 personer per år offer för dödligt våld jämfört med 83 åren 2010–2014.

Men i år utsattes 105 människor för dödligt våld och förra året var antalet 112. Det innebär att mordfrekvensen är tillbaka på samma nivåer som under 90-talets början.

–  Vi har haft en minskning i 25 år men trenden är på väg att brytas mot fler mord, säger Mikael Rying, kriminolog vid Polisens nationella operativa avdelning (Noa), till Aftonbladet.

De senaste decennierna har de så kallade fyllemorden minskat. Istället har de invandrings­relaterade gängmorden skjutit kraftigt i höjden. Det är en typ av mord som kräver stora polisiära resurser att utreda och som inte sällan förblir olösta.

Rying varnar för att skjutningarna leder till ett mer otryggt samhälle. Han säger också att man inte kan avfärda dem med att det inte gör så mycket att kriminella skjuter ihjäl varandra, inte minst då det händer att oskyldiga skjuts ihjäl av misstag.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Cyklon drar in från Polen

Ovädret sätter punkt för högsommaren. "Dagarna med 25–30 grader är borta".0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Mer från Inrikes

300 år gammal urskog brinner i Norrbotten

"Det kan ju se tråkigt ut i hundra år".. I relation till naturreservatet är branden dock inte enorm.0 

Tysk demokrati: Husrannsakan hos samma AFD-politiker – 22 gånger

"Det här är riktad terror mot oppositionen".. Genomsökte även AFD-politikerns dementa mors rum på äldreboendet och förhörde henne.0 

Zelenskyj backar från lag om korruption – när parlamentet är på sommarlov

Påstås ge upp tidigare planerna.. Men den motvilliga reträtten öppnar för kryphål – under semestern.0 

EU hotar införa nytt förbud mot bensin- och dieselbilar – redan 2030

Kan träda i kraft om bara fem år.. Kommissionen väntas presentera det formella förslaget i slutet av sommaren. 0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0