Trump: 100 procent tull på utländska filmer

Publicerad 5 maj 2025 kl 08.42

Utrikes. I ett inlägg på sin plattform Truth Social meddelar Donald Trump att han godkänt en 100-procentig tull på filmer som produceras utanför USA.

Dela artikeln

"Filmindustrin i USA dör en mycket snabb död", skriver den amerikanske presidenten och varnar för att andra länder lockar bort produktion med olika incitament.

"Detta är en samordnad insats av andra nationer och därför ett nationellt säkerhetshot", tillägger han.

Det är oklart hur en sådan tull skulle kunna genomföras i praktiken, då de flesta storfilmer spelas in i flera länder. Internationella skattefördelar har länge gjort att amerikansk filmproduktion flyttats från Hollywood till länder som Kanada och Storbritannien.

Trump har under sin tid i Vita huset infört omfattande tullar mot en rad länder, bland annat 145 procents tull på kinesiska varor och 10 procents baslinjetull på varor från andra nationer. Nu vill han alltså utöka detta till filmbranschen.

– Om de inte är villiga att göra en film i USA borde vi ha en tull på filmer som kommer in, sade Trump till reportrar utanför Vita huset efter att ha återvänt från Florida enligt AP.

Hollywood har under flera år tappat mark. Enligt statistik från FilmLA sjönk produktionen i Los Angeles med 5,6 procent förra året. Enligt en undersökning som Hollywood Reporter rapporterat om finns ingen amerikansk stad bland de fem mest attraktiva inspelningsplatserna längre.

Demokratiska delstater som Kalifornien försöker nu locka tillbaka produktion genom ökade skatteförmåner. Guvernör Gavin Newsom vill höja film- och TV-stödet från 330 till 750 miljoner dollar årligen – men det är långt ifrån säkert att det räcker i konkurrensen med utlandet.


Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.