Valfusket i USA

Trump ännu segerviss: "Vi kommer vinna"

Publicerad 10 november 2020 kl 15.30

Utrikes. USA:s sittande president Donald Trump ger inte upp. Han tror fortfarande på seger i presidentvalet.

Dela artikeln

Det är på Twitter som Donald Trump nu hävdar att han trots allt kommer vinna det amerikanska presidentvalet.

CNN och andra medier har redan utropat Joe Bidens seger, men vänsterkandidaten har ännu inte officiellt vunnit.

"Vi kommer segra!", dundrar Trump i ett inlägg på tisdagen.

"Vi gör stora framsteg. Resultat börjar komma in nästa vecka. Make Amerika Great Again", fortsätter han.

Samtidigt länkar hans son Eric Trump till en artikel i högertidningen Gateway Pundit som hävdar att det förekommit ett betydande fel även i rösträkningen i Wisconsin, som Biden tidigare ska ha vunnit.

"Vi har rapporterat om många händelser som redan identifierats i valet 2020 och som demokraterna kallar 'tekniska fel'. I kväll avslöjade vi precis ett annat 'tekniskt fel' i Wisconsin. När det bekräftas kommer det resultera i en röstvinst på 19.500 för Trump som gör Wisconsin-loppet till en total slantsingling", påstår artikeln.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vita huset kräver att Netanyahu benådas för korruptionen

Föreslås slippa åtal för allt.. Misstänks för mutbrott, bedrägeri och förtroendebrott under rättegång i Israel.0 

Talar ut om sitt brutala mord: "För Israel!". Nu kritiseras media för att ha publicerat intervjuerna med gärningsmannen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0