Trump sätter stopp för "antirasistiska" kurser

Publicerad 6 september 2020 kl 08.43

Utrikes. USA:s president Donald Trump har beordrat federala myndigheter att sluta tvinga medarbetare att genomgå antivita så kallade mångfaldsutbildningar. Det rapporterar Post Millennial.

Dela artikeln

New York Post har tidigare uppmärksammat hur miljontals skattedollar i USA har gått till att träna myndighetsanställda i den vänsterextrema ideologin "kritisk rasteori".

Under förnedrande former har vita medarbetare på federala myndigheter tvingats medge sin påstådda rasistiska "skuld" och lära sig att rabbla mantran som att "i princip alla vita människor bidrar till rasism".

Nu vill president Donald Trump förbjuda den typen av kurser från att hållas. I ett dokument till myndigheterna skriver Vita huset att det har kommit till Trumps kännedom om att miljonbelopp spenderas på att sprida "antiamerikansk propaganda".

Myndigheterna beordras att identifiera alla typer av avtal man har som syftar till utbildningar i "kritisk rasteori" eller "vita privilegier". Detsamma gäller alla andra former av "propaganda" som lär ut att USA är ett "rasistiskt eller ondskefullt land" eller som pekar ut en specifik ras eller etnicitet som ondskefull eller rasistisk.

"Tiden har runnit ut för de skattefinansierade indoktrineringsutbildningar som bidrar till splittring och rasism", skriver Russ Vought, chef för Vita husets förvaltnings- och budgetbyrå, på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 21348038


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 21348039


Varnish cache server

Ekonominyheter

Uppgift: Stegras pengar tar slut inom veckor

Prognosen: Konkurs redan i vår.. Gröna svenska jätten är nere för räkning, rapporterar Bloomberg.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0