Trump sätter stopp för "antirasistiska" kurser

Publicerad 6 september 2020 kl 08.43

Utrikes. USA:s president Donald Trump har beordrat federala myndigheter att sluta tvinga medarbetare att genomgå antivita så kallade mångfaldsutbildningar. Det rapporterar Post Millennial.

Dela artikeln

New York Post har tidigare uppmärksammat hur miljontals skattedollar i USA har gått till att träna myndighetsanställda i den vänsterextrema ideologin "kritisk rasteori".

Under förnedrande former har vita medarbetare på federala myndigheter tvingats medge sin påstådda rasistiska "skuld" och lära sig att rabbla mantran som att "i princip alla vita människor bidrar till rasism".

Nu vill president Donald Trump förbjuda den typen av kurser från att hållas. I ett dokument till myndigheterna skriver Vita huset att det har kommit till Trumps kännedom om att miljonbelopp spenderas på att sprida "antiamerikansk propaganda".

Myndigheterna beordras att identifiera alla typer av avtal man har som syftar till utbildningar i "kritisk rasteori" eller "vita privilegier". Detsamma gäller alla andra former av "propaganda" som lär ut att USA är ett "rasistiskt eller ondskefullt land" eller som pekar ut en specifik ras eller etnicitet som ondskefull eller rasistisk.

"Tiden har runnit ut för de skattefinansierade indoktrineringsutbildningar som bidrar till splittring och rasism", skriver Russ Vought, chef för Vita husets förvaltnings- och budgetbyrå, på Twitter.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump pressar Zelenskyj attackera Moskva

Vill få ryssarna att "känna smärta". "Volodymyr, kan du nå Moskva? Kan du nå Sankt Petersburg också?"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Utrikes

Spanjorer och araber i raskrig: "Leve Franco, era förbannade morer"

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär.. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0