Nord- och Sydkorea
Donald Trump.

Trump ställer in mötet med Kim Jong-un

Publicerad 24 maj 2018 kl 20.13

Utrikes. Donald Trump har ställt in sitt planerade möte med Nordkoreas diktator Kim Jong-un. I ett brev till Kim hänvisar Trump till att nordkoreanen "visat oerhörd vrede och öppen fientlighet" den senaste tiden.

Dela artikeln

"Du pratar om er kärnvapenkapacitet, men vår är så massiv och kraftfull att jag ber till Gud att den aldrig kommer att behöva användas”, skriver Trump i brevet.

Mötet mellan Donald Trump och Kim Jong-un skulle enligt planerna hållas i Singapore den 12 juni.

"Jag såg väldigt mycket fram till att vara där med dig", skriver den amerikanske presidenten och fortsätter:

"Tråkigt nog känner jag, på grund av den oerhörda vreden och öppna fientligheten i dina senaste uttalanden, att det är olämpligt att ha detta sedan länge planerade möte med dig."

I brevet tackar Trump dock för att Nordkorea nyligen gick med på att släppa tre amerikanska medborgare som suttit fängslade i landet.

Presidenten ger också Kim en möjlighet att ändra sig.

"Om du ändrar din inställning till detta mycket viktiga toppmöte så tveka inte att ringa eller skriva till mig. Världen, och Nordkorea i synnerhet, har förlorat en fantastisk möjlighet att skapa varaktig fred, stora framgångar och välstånd", skriver Donald Trump.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 470550352


Varnish cache server

"Är inte detta just det verkliga Sverige?" Men nu ifrågasätts riksdagsmannens mångkulturella solskenshistoria.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0