Underhåll pågår: Den 22 december uppdateras Fria Tider kanske inte som vanligt.

Trumps besked: Ingen mur, ingen deal

Publicerad 4 januari 2019 kl 09.14

Utrikes. Demokraterna har nu röstat igenom ett förslag i representanthuset som ska stoppa nedstängningen av den amerikanska staten. Trump får dock inga pengar till sin mur.

Dela artikeln

Bråket om den amerikanska budgeten fortsätter.

Demokraterna, som styr i representanthuset, vägrar ge några pengar till en mur mot Mexiko. De vänsterliberala politikerna vill hellre ge amnesti till illegala invandrare som befinner sig i USA.

Samtidigt styr republikanerna i senaten, och där tänker man inte släppa fram Demokraternas förslag.

Därmed fortsätter nedstängningen av den amerikanska staten.

I en intervju med Tucker Carlson är vice presidenten Mike Pence mycket tydlig: Man ska ha pengar till muren först.

– Vi tänker hålla presidentens löfte. En deal måste leda till verklig gränskontroll, och vi kommer inte ha någon kontroll utan en mur. Vi har ingen deal utan en mur, säger Pence till Fox News.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0