Trumps besked: Ingen mur, ingen deal

Publicerad 4 januari 2019 kl 09.14

Utrikes. Demokraterna har nu röstat igenom ett förslag i representanthuset som ska stoppa nedstängningen av den amerikanska staten. Trump får dock inga pengar till sin mur.

Dela artikeln

Bråket om den amerikanska budgeten fortsätter.

Demokraterna, som styr i representanthuset, vägrar ge några pengar till en mur mot Mexiko. De vänsterliberala politikerna vill hellre ge amnesti till illegala invandrare som befinner sig i USA.

Samtidigt styr republikanerna i senaten, och där tänker man inte släppa fram Demokraternas förslag.

Därmed fortsätter nedstängningen av den amerikanska staten.

I en intervju med Tucker Carlson är vice presidenten Mike Pence mycket tydlig: Man ska ha pengar till muren först.

– Vi tänker hålla presidentens löfte. En deal måste leda till verklig gränskontroll, och vi kommer inte ha någon kontroll utan en mur. Vi har ingen deal utan en mur, säger Pence till Fox News.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 32495580


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0