Asylkaoset

Åtta av tio får förlängt uppehållstillstånd

Publicerad 28 augusti 2017 kl 15.00

Inrikes. Av de asylsökare som ansöker om förlängning av sitt tillfälliga uppehållstillstånd i Sverige får 8 av 10 ja, rapporterar SvD. De beviljas ett förlängt uppehållstillstånd på 2 år.

Dela artikeln

Över 5 000 personer har ansökt om att få sitt tillfälliga uppehållstillstånd i Sverige förlängt. 

Av de 370 fall som Migrationsverket hittills behandlat har 310, åtta av tio, fått förlängt uppehållstillstånd. Det innebär att personerna även fortsättningsvis får stanna i Sverige. 

Enligt SvD handlar det framför allt som så kallat "alternativt skyddsbehövande", till stor del människor från Syrien och Eritrea.

– Kvarstår skyddsbehovet exempelvis som alternativt skyddsbehövande, beviljas ett förlängt tidsbegränsat uppehållstillstånd på 2 år, säger Linn Nilsson på Migrationsverkets presstjänst till tidningen.

De tillfälliga uppehållstillstånden är ett resultat av den tillfälliga asyllag som godkändes av riksdagen förra året.

Den nya lagen begränsar asylsökande och deras anhöriga möjligheter att få uppehållstillstånd i Sverige. Tillfälliga uppehållstillstånd har blivit huvudregel för de flesta, enligt migrationsinfo.se. Lagen slutar dock gälla den 19 juli 2019, om inte den också förlängs.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Var fjärde svensk litar på USA vid rysskris

Bara 16 procent av kvinnorna har förtroende för Nato-skyddet.. Men bland Tidöpartiernas väljare litar 42 procent på upplägget.0 

Mer om prinsessan Sofia i nya Epstein-filerna

Träffade finansmannen flera gånger.. Hovet: "Vi vill förtydliga och klargöra att detta skedde i sociala sammanhang".0 

Startar egen unik podcast. Vem som helst ska kunna ringa in och ställa frågor direkt till statsministern.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0