Åtta döda i terrordåd i New York – terroristen skrek "Allahu Akbar"

Publicerad 31 oktober 2017 kl 21.47

Utrikes. En skåpbil har mejat ned ett stort antal personer på en gång- och cykelbana på Manhattan i centrala New York på tisdagskvällen, rapporterar CNN. Myndigheterna uppges utreda händelsen som en terrorattack.

Dela artikeln

Attacken inträffade bara två kvarter från World Trade Center. Dödssiffran är åtta personer men kan komma att stiga. Femton personer har skadats i attacken.

Delstatspolisen NYPD skriver på Twitter att en misstänkt gärningsman är gripen. Han ska vara 29 år gammal.

Händelsen, som inträffade vid 21-tiden svensk tid, utreds som ett terrordåd.

Föraren till fordonet ska medvetet ha kört i fel riktning på cykelbanan i flera kvarter och mejat ner ett större antal personer. Därefter krockade han med ett fordon. När gärningsmannen hoppade ut ur fordonet med två vapenattrapper ska han enligt Daily Mail ha skrikit "Allahu Akbar" och sedan skjutits av polisen. Förövaren vårdas nu på sjukhus.

Vittnen ska först ha uppgett att gärningsmannen även avlossade flera skott, men dessa uppgifter har dementerats av polisen.

– Detta var en feg attack som riktades mot oskyldiga människor. Det är inte första gången vi blir attackerade men vi står starka, säger New Yorks borgmästare Bill de Blasio i ett uttalande.

Polisen tror inte att det finns fler gärningsmän.

Artikeln uppdateras.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 314835260


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 314835261


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus