Turkiska män förespråkar kvinnomisshandel

Publicerad 21 april 2013 kl 05.33

Utrikes.Nästan två av tre turkiska män tycker att det är bra att slå sin fru visar chockerande statistik.

Gilla artikeln på Facebook

Det är en ny undersökning utförd av Kirikkale universitet och organisationen "Glada barn" visar att turkiska män tycker att det är självklart att våld mot fruar är "fullkomligt normalt, nyttigt och praktiskt", skriver den tyska kvalitetstidningen Die Welt.

Av de 3500 tillfrågade turkiska männen i studien så svarade 28 procent att våld mot fruar är mycket viktigt. Detta för att disciplinera dem. 34 procent ansåg sig vara moderata och tyckte att våld mot sin fru är nödvändigt ibland.

Totalt är 62 procent eller nära två av tre män i Turkiet positiva till kvinnomisshandel.

Studien tog också reda på hur våldet rättfärdigas. En av sex, eller 18 procent ansåg att mannen är husets härskare och att våld kan användas fritt när det är nödvändigt. 31 procent ville bara slå om det fanns en bra anledning till detta. 38 procent höll med om att upprätthållandet av heder, anständighet och disciplin rättfärdigar våld.

Enligt turkisk brottstatistik ökar våld i hemmet trots att en lag mot familjevåld infördes för ett år sedan. Även antalet sexualbrott har ökarn. I till exempel staden Konya i Anatolien har sexbrotten ökat med 400 procent de senaste 10 åren. För ett par veckor sedan gruppvåldtogs en 12-årig flicka av 26 män, och alla släpptes fria av domstolen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur