Våldtäktsvåg i Kalmar

Två anhållna för våldtäkt i Kalmar

Publicerad 26 juli 2016 kl 16.02

Inrikes. Två svenska män, 37 och 38, anhölls idag misstänkta för att ha våldtagit en kvinna i 25-årsåldern i Kalmar förra veckan.

Dela artikeln

Kvinnan träffade de två männen på en restaurang i torsdags och följde därefter med dem till en lägenhet, där hon ska ha utsatts för en våldtäkt.

–  Genom inre spaningsarbete lyckades man få fram identitetsuppgifter på två män som nu är anhållna på sannolika skäl misstänkta för grov våldtäkt, säger åklagare Magnus Argus.

De båda männen är i 35-årsåldern och har i de första förhören nekat till brott.

– Det vi närmast kommer att gå vidare med är ytterligare förhör och tekniska utredningar. Mer om själva händelsen och vad vi specifikt jobbar vidare med vill jag inte gå in på i nuläget med hänsyn till förundersökningssekretessen, säger Magnus Argus.

Ytterligare en kvinna, i 50-årsåldern våldtogs samma dag i närheten av Kalmar, men polisen tror inte att de två fallen har med varandra att gör.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 541063990


Varnish cache server

"Obeskrivliga" detaljerna från toan. 25-åringen spred "vämjelig film" från händelsen på Snapchat.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0