Tv-serie om Greta floppade stort

Publicerad 15 april 2021 kl 18.11

Media. Första avsnittet av brittiska BBC:s nya dokumentärserie om Greta Thunberg visades på bästa sändningstid – men tittarsiffrorna blev usla, rapporterar Breitbart.

Dela artikeln

Dokumentärserien "Greta Thunberg: A Year to Change the World" följer Greta Thunberg från augusti 2019 till slutet av 2020 när hon reser runt i Amerika och världen för att rädda "klimatet".

Det första av tre avsnitt sändes i BBC One i måndags på bästa sändningstid.

Men tittarsiffrorna visar att kanalen förlorade hela 55 procent av tittarna jämfört med det avsnitt av "Masterchef" som sändes samma tid en vecka tidigare. Premiäravsnittet av Greta-dokumentären hade i genomsnitt knappt 1 miljon tittare, jämfört med 3,6 miljoner tittare för Masterchef veckan innan.

"En möjlighet förklaring till misslyckandet är att tittarna lider av grav Greta-trötthet. En annan är att tittarna inte är lika intresserade av klimatundergång som politiker, miljöaktivister och BBC anser att de borde vara", skriver Breitbarts James Delingpole.


Nyheter från förstasidan

Ljög om våldtäkt: "Kul och busigt" – döms till ett års fängelse

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0