Arkivbild.

Två terrorister bland asylsökarna i Ungern

Publicerad 8 september 2015 kl 19.53

Utrikes. Två arabiska terrorister togs på bar gärning av Ungerns underrättelsetjänst när de försökte ta sig in i Europa genom att gömma sig bland andra asylsökare.

Dela artikeln

Terroristerna avslöjades via sina konton på Facebook, skriver Sputnik med hänvisning till den ungerska tv-kanalen M1.

Männen publicerade fotografier där de poserar med vapen någonstans i Syrien eller Irak. I andra fotografier är de redan i Europa, där de ler och hälsar på sina Facebook-vänner.

Vad de misstänkta terroristerna heter och i vilket land de numera befinner sig framgår inte av rapporteringen.

Fria Tider Plus rapporterade i går om att 4.000 terrorister från Islamiska staten enligt brittiska medier beräknas ha tagit sig till Europa som flyktingar. Terroristerna blandar sig i flyktingströmmen i Turkiet och tar sig genom Medelhavet till Italien, Frankrike och Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0