Twitter förbjuder "kränkande" inlägg som vill stoppa invandring

Publicerad 9 juli 2019 kl 23.34

Inrikes. Twitter inför nya regler som förbjuder så kallat hat och kränkande språkbruk mot religiösa grupper, skriver bolaget på sin blogg. Bland annat blir det förbjudet att på ett nedsättande sätt vilja stoppa invandring av en viss religiös grupp.

Dela artikeln

Efter yttre påtryckningar väljer nu Twitter att strama åt sina användarvillkor. De nya reglerna innebär att så kallat "hat" mot religiösa grupper förbjuds.

Den som bryter mot reglerna kan stängas av från plattformen.

Inför de nya reglerna har Twitter bland annat konsulterat med "utomstående experter", uppger man på sin hemsida.

Förbudet gäller mot så kallat "språkbruk som avhumaniserar andra på grund av religion". Twitter nämner också så kallat "farligt språk".

Enligt TT blir det nu förbjudet att på Twitter skriva "att man inte vill ha fler från en särskild religiös grupp i sitt land", om man gör det på ett så kallat nedsättande sätt. Regeländringen påminner om den svenska lagen om hets mot folkgrupp.

De nya reglerna ska efterlevas genom att plattformens användare blir åsiktspoliser och anmäler varandra. Även äldre inlägg omfattas av förbudet och måste därmed tas bort om någon rapporterar dem.

De senaste på åren har påtryckningar mot flera nätjättar gjort att yttrandefriheten på internet inskränkts alltmer. I Sverige har Bonniertidningarna Expressen och DN fått regeringen att pressa företag som Google att censurera sitt innehåll.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 385191080


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0