Tyckte till på bussen - åtalas

Publicerad 4 januari 2012 kl 20.09

Utrikes.Ensamstående tvåbarnsmamman Emma West kommer att åtalas för ”uppvigling till rasism”, beslutade en domstol i Essex idag.

Gilla artikeln på Facebook

Emma West blev känd på Youtube efter att någon filmat när hon fick panik på mångkulturen och yttrade flera starkt kritiska uttalanden om invandrare och minoriteter på en trådbuss i London i december.

Strax efter incidenten häktades Emma West misstänkt för rasism, och nu står det alltså klart att hon åtalas.

Fallet har väckt stor uppmärksamhet både i Storbritannien och utomlands. Konservativa grupper har reagerat kraftigt och hållit demonstrationer till stöd för den häktade tvåbarnsmamman. Samtidigt har vissa socialliberaler uttryckt en oro över att människor i psykisk obalans kan häktas och dömas för ett enda förfluget ord.

Många har också upprörts över att flertalet av de invandrare som startade kravaller och eldade upp stora delar av London i augusti förra året gick fria med enbart en ”varning” från polisen.

Rättegången mot Emma West kommer hållas den 17 februari.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 26125993


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0 

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0