Heiko Maas.

Tyska kravet: Vetorätten inom EU "måste bort"

Publicerad 7 juni 2021 kl 18.43

Utrikes. Den tyska regeringen vill nu föra EU ett steg närmare att bli en fullskalig överstatlig federation. Detta genom att avskaffa möjligheten för medlemsländer att lägga in sitt veto i utrikespolitiska frågor.

Dela artikeln

Vetorätten, som ger enstaka medlemsländer möjlighet att stoppa unionens förslag, "måste bort".

Det förklarade Tysklands utrikesminister Heiko Maas under en konferens med Tysklands ambassadörer på måndagen, rapporterar Reuters.

– Vi kan inte låta oss hållas som gisslan av personer som hämmar den europeiska utrikespolitiken med sina veton, dundrade Maas.

– Gör man det så riskerar man förr eller senare Europas sammanhållning. Vetorätten måste bort, fortsatte han.

Utspelet kommer efter att en tysk regeringsföreträdare uttryckligen pekat ut Ungern för att obstruera arbetet inom unionen.

I april blockerade Ungern ett uttalande från EU som kritiserade Kinas nya säkerhetslag i Hongkong. Förra månaden vägrade Budapest också att ratificera ett nytt handels- och utvecklingsavtal mellan EU och tredje världen-länder i Afrika, Västindien och Stillahavsområdet. Ungern avböjde också att stödja en EU-uppmaning till ett eldupphör mellan Israel och palestinierna, skriver Reuters.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Utrikes

Nya rekordintäkter för världens vapenjättar

Krigen i Ukraina och Gaza driver upp profiten.. De största tillverkarna sålde vapen för 679 miljarder dollar under 2024.0 

Dansk spermabank inför IQ-krav på 85

Donor Network skärper riktlinjerna.. Kräver västerländsk IQ-standard på den som donerar.0 

Italienska kravet efter gruppvåldtäkten: "Kastrera dem"

Ytterligare en gruppvåldtäkt skakar landet.. Vice premiärminister Matteo Salvini föreslår nu kastrering för att stoppa våldtäktsmän och pedofiler.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0