Från en knivattack i Wurzburg i Bayern i somras, med tre dödsoffer.

Tyskland: Över 50 knivattacker – varje dag

Publicerad 23 november 2021 kl 10.56

Utrikes. De tyska polismyndigheterna registrerade cirka 20.000 knivattacker under förra året. Det motsvarar i genomsnitt mer än 50 attacker per dag, rapporterar Junge Freiheit.

Dela artikeln

I tio av de 16 tyska delstaterna har polisen lämnat information om förövarnas ursprung, och det visar sig som väntat att invandrare är kraftigt överrepresenterade.

Cirka 40 procent av dem som misstänkts för knivattacker saknar tyskt medborgarskap. Runt 60 procent av de misstänkta har ett tyskt pass, men hur många av dem som har invandrarbakgrund framgår inte av statistiken.

Totalt uppges 17,4 procent av knivattackerna ha begåtts av invandrare som vistades illegalt i Tyskland eller hade skyddsstatus. Enligt uppgifter från flera delstater är Syrien det land som de knivattackerande invandrarna oftast kommer ifrån, skriver Junge Freiheit.

I början av november högg en syrier urskillningslöst passagerare med en kniv på ett snabbtåg mellan Nürnberg och Regensburg. Fyra personer skadades, varav några allvarligt. Efter brottet hittade polisen propagandavideo från Islamiska staten i mannens ägo. Åklagarna, som först hade "uteslutit" ett terrormotiv till attacken, ändrade sig efter det fyndet.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0