Tyskland ska hämta 70.000 afghaner

Publicerad 30 augusti 2021 kl 13.57

Utrikes. Den tyska regeringen lovar nu att ta hämta upp till 70.000 afghaner från deras hemland under sin pågående evakuering, rapporterar Junge Freiheit.

Dela artikeln

Tysklands utrikesminister Heiko Maas kom med beskedet i samband med ett besök i Turkiet.

Enligt Der Spiegel rör det sig om 10.000 afghaner som på något sätt arbetat för den tyska insatsen i Afghanistan. Till dem kommer 1.600 "aktivister och journalister" som påstås kunna räkna med att utsättas för talibanernas hämnd.

"Om man lägger till deras närmaste familj så blir det cirka 70.000 personer", skriver Spiegel.

– Vårt arbete kommer att fortsätta tills alla som vi är ansvariga för i Afghanistan är i säkerhet, säger Heiko Maas till tidningen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Mer från Utrikes

Nytt USA-veto mot vapenvila i Gaza

Stoppar resolution – för sjätte gången.. Israels FN-ambassadör Danny Danon tackade USA för stödet.0 

Alternativmedia trakasseras av franska myndigheter

Vägrar erkänna Voltairenet som presspublikation.. Ifrågasatte bland annat officiella sanningen om 11 september.0 

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0