UD häver avrådan från resor till Cypern

Publicerad 9 september 2020 kl 12.55

Inrikes. UD häver nu sin avrådan från icke nödvändiga resor till Cypern. Beslutet träder i kraft den 10 september.

Dela artikeln

I bedömningen till beslutet har de lättnader i restriktioner som Cypern genomfört för svenska resenärer vägts in.

Sverige omfattas inte längre av Cyperns karantänsbestämmelser, givet att resenären har ett negativt covid-19-test.

Även om UD hävt avrådan för resor till flertalet länder i Europa "innebär det inte att situationen är som vanligt igen", skriver departementet:

"Det vilar ett stort ansvar på den enskilde resenären. Varje resenär bör förbereda sig ordentligt inför en resa; ha tät kontakt med sitt reseföretag och se över försäkringsskydd, hålla sig välinformerad om aktuella inresebestämmelser och följa lokala myndigheters råd och anvisningar på plats. Lokala bestämmelser, restriktioner och karantänskrav kan återinföras med kort framförhållning om situationen i landet förändras."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 383093653


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Återvandringshubbar i tredje världen nytt EU-vapen mot illegal invandring

Förslaget godkänt till sist.. EU-parlamentet röstade med klar majoritet för att gå vidare, trots motstånd från vissa partigrupper.0 

Här kräver Bojan Djordjic "respekt" av kvinnliga kollegan

"Jag kom till Sverige som en flykting.". Börjar plötsligt kräva förståelse för sin "bakgrund" – mitt under sändningen.0 

Tre anhöriga till Linda Staaf gripna för grova brott

Internationella insatsen "Candy" växer.. Ytterligare två närstående till kontroversiella polisprofilen greps på onsdagen.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0