Undersökningar om kemvapen skjuts upp

Publicerad 27 augusti 2013 kl 17.55

Utrikes.FN:s team i Damaskus ställer in dagens planerade besök i en av de förorter där angrepp med kemiska vapen påstås ha ägt rum.

Gilla artikeln på Facebook

Igår intervjuade FN:s undersökningsteam i Syrien vittnen och tog prover i Moadhamiya strax utanför Damaskus. Idag planerade teamet att besöka en annan plats där rebellsidan har gjort gällande att civila angripits med kemiska stridsmedel.

Men nu skriver FN i ett pressmeddelande att dagens besök ställs in. Anledningen uppges vara att teamet behöver vidta åtgärder för att höja sin beredskap och förbättra säkerheten. Beskedet kommer efter att teamet utsattes för beskjutning av prickskyttar igår.

FN räknar med att kunna återuppta utredningsarbetet imorgon.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 729493876


Varnish cache server

Kvinnorna fick sparken. Men nu har det beslutats att den grovt kriminelle irakiern ska ha flyktingstatus och slippa utvisning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0