Tortyrvåldtäkten i Malmö
Arkivbild.

Flicka brutalt gruppvåldtagen av flera män i Malmö

Publicerad 16 december 2017 kl 07.50

Inrikes. Natten till lördag överfölls och våldtogs en ung kvinna av flera män vid en lekplats i Malmö. Detta är en i raden av överfallsvåldtäkter i staden, och polisen tror att det finns ett samband. Flickan fick föras till sjukhus, uppger polisen. Händelsen rubriceras som grov våldtäkt.

Dela artikeln

Det var strax innan 03-tiden i natt som polisen larmades om att en yngre kvinna blivit utsatt för en överfallsvåldtäkt av flera gärningsmän i Sofielund i Malmö.

Flickan, som är mellan 15-20 år gammal, ska ha överfallits och våldtagits av flera män vid en lekplats.

Flickan blev så pass skadad att hon fick föras till sjukhus, skriver polisen i sin händelserapport.

Brottsplatsen, som uppges vara Palmgatan och Hasselgatan i Malmö, har spärrats av för teknisk undersökning.

I november skedde två andra överfallsvåldtäkter i staden, varav en ska ha skett mycket nära nattens våldtäkt, enligt Aftonbladet.

– Vi är rädda för att det finns ett samband, säger Mats Attin, inre befäl vid Malmöpolisen, till tidningen och påpekar att det handlar om samma område som innan.

Under lördagen kommer polis finnas vid brottsplatsen i trygghetsskapande syfte och för att samla in information. Polisen vädjar om hjälp från allmänheten.

Man kommer även genomföra dörrknackning och "samtliga poliser ute på platsen finns tillgängliga för allmänheten vid förfrågan eller tips", skriver polisen på sin hemsida.

Händelsen rubriceras som grov våldtäkt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0