Ung Vänster: Rasism att polisen bekämpar gängvåldet

Publicerad 5 februari 2020 kl 16.13

Inrikes. Polisens arbete mot gängkriminaliteten i förorten är ett "rasistiskt förtryck". Istället för att använda poliser kan man stoppa våldet genom att bygga fler fritidsgårdar. Det skriver Ung Vänster Malmö i en debattartikel i Kvällsposten.

Dela artikeln

Polisoperationen Rimfrost är i full gång och syftar till att försöka få bukt med den eskalerande gängbrottsligheten – som inte minst präglar så kallade utsatta områden som Rosengård i Malmö.

Men att man över huvud taget genomför polisinsatser för att stoppa den typen av brottslighet är rasistiskt. Det tycker Alma Lindén och Leia Wolke Wemmert, ordförande respektive styrelseledamot i Ung Vänster Malmö.

Istället bör våldet bekämpas genom att man öppnar "fler fritidsgårdar" och anlitar fler kuratorer, skriver duon i Kvällsposten.

Polisen "utgör en stor otrygghet för rasifierade personer" och kommer "aldrig bidra till mer trygghet i förorterna, då de spelar en central roll i det rasistiska förtrycket", konstaterar vänsterpartisterna i sin debattartikel.

"Operation Rimfrost är som upplagt för denna typ av rasism. Konsekvenserna blir ett utökat misstänkliggörande av hela förorten, som sprids i resten av samhället. Den stora segregationen vi redan ser i Malmö kommer att späs på av de rasistiska fördomar som legitimeras av både politikerna och ordningsmakten", skriver de.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Inrikes

Sverige inte längre bäst på sprängningar

Har sprungits om av annat EU-land.. "Man ser det växa fram som en slags social trend."0 

Tobias Hübinette krävs på 170.000 kronor

Hängde ut ung terrormisstänkt och hans far – som är känd finansprofil.. "Utpressningen förklaras av min bakgrund som antirasist och antifascist."0 

TV4-profilen Jens B. Nordström åtalas för sexköp

"Liten knubbig svensk man. Knullade länge.". Hävdar själv att kontakten med kvinnan var en del av ett journalistiskt scoop.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0