Koranskola i Mali.
Magharebia/CC-BY

Ungdomsledare: "Marginaliserade unga rekryteras av religiösa extremister"

Publicerad 28 juni 2013 kl 20.02

Inrikes.Invandrarungdomar i Stockholmsförorten Husby rekryteras av religiösa extremister. Det skriver Ali Al Djaber, ungdomsledare, på SVT Debatt.

Gilla artikeln på Facebook

Han menar att religiösa grupperingar erbjuder den gemenskap som den svenska mångkulturen inte kan ge.

"De religiösa organisationerna bjuder med ungdomarna till läger i Mellanöstern eller Nordafrika. I den nya gemenskapen finns det som våra svenska kommuner en gång i tiden var bra på ett erbjuda: Gott om roliga aktiviteter, gruppträffar och resor – dock med vad jag uppfattar som onda avsikter", skriver han.

Djaber varnar för att ungdomar som kommer hem från dessa läger hyllar terrordåd och ser ner på mindre radikala muslimer. De utbildas till att bli soldater, skriver han.

"Ungdomar som idag rekryteras från Sverige utbildas i andra länder. På träningslägren drillas de i allt från religiösa regler om rätten att styra andra – till rent militära övningar. Det rör sig fortfarande om en liten minoritet, men genom mitt arbete med ungdomar i Stockholms förorter vet jag att det är en ökande trend."

Den svenska Säkerhetspolisen har varnat för att det finns radikala muslimer med kopplingar till Sverige som åker till bland annat Pakistan och Syrien för att strida tillsammans med jihadister. Dessa kan sedan bli ett säkerhetshot när de kommer tillbaka till Sverige.

Enligt uppskattningar befinner sig det i nuläget 30 muslimer som bott i Sverige i Syrien för att strida på jihadisternas sida. Flera har dött i striderna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Dolda samarbetet med våldsvänstern. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Män gripna för våldtäkt efter hörsägen

"Det är en tredjehandsuppgift".. Det är i nuläget oklart om kvinnan själv har anklagat männen för någon våldtäkt.0 

Kvinna anmälde 20 sexbrott – flera män fälldes

34-åringen: "Jag fattar att siffran provocerar".. Anmäler kollegor, chefer och bekanta – allt tas på allvar i Sverige.0 

Rönninge-offrets familj vädjar: Sluta sprida bilder

Unga kvinnans namn och bild sprids.. "Vi ber medier och allmänhet att visa förståelse och respektera vår integritet."0 

Stor mängd döda och skadade i explosion på bar i Schweiz

Ett 40-tal redan omkomna.. Majoriteten av de skadade uppges vara allvarligt skadade.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0