Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó.

Ungern om att Europas makthavare stängs ute: "Ingen plats för krigshetsare"

Publicerad 18 februari 2025 kl 15.28

Utrikes. Att europeiska politiker utesluts från de ukrainska fredssamtalen mellan USA och Ryssland har väckt ramaskri bland politikerna själva. Men varför ska krigshetsare delta i fredssamtal, frågar sig Ungerns utrikesminister nu.

Dela artikeln

De pågående förhandlingarna mellan USA och Ryssland om fred i Ukraina har utlöst upprörda reaktioner i EU.

Europeiska ledare klagar på att de inte får sitta med vid förhandlingsbordet – men enligt Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó är detta helt rimligt.

"Vi fredsälskande ungrare har väntat på detta i tre år!" skriver Szijjártó i ett inlägg på Facebook.

Han konstaterar att de EU-politiker som drivit och fortsätter att driva på för mer krig naturligtvis inte har någon plats i samtal som syftar till fred.

"De krigsivrande européerna skriker för att de inte fick en plats vid bordet, men varför skulle de få det? Samtalen handlar om fred, där finns ingen plats för krigshetsare!"

Samtalen mellan USA och Ryssland inleddes under tisdagen i Saudiarabiens huvudstad Riyadh. De leds av Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov och USA:s utrikesminister Marco Rubio. Det är det första direkta försöket från Moskva och Kiev att återuppta relationerna efter tre års konflikt, och förväntas bana väg för vidare förhandlingar om en lösning på kriget i Ukraina.

De redan djupt kränkta känslorna i Europa blev inte mildare när Trumps särskilda sändebud för Ukraina, Keith Kellogg, gjorde klart att EU inte skulle få delta i samtalen. Frankrikes president Emmanuel Macron svarade genom att sammankalla ett blixtinkallat toppmöte på måndagskvällen i Paris med EU-ledare. Enligt medierapporter diskuterades möjligheten att skicka europeiska trupper till Ukraina, men inga konkreta beslut fattades.

Tysklands kansler Olaf Scholz betonade efter mötet att det "inte får finnas någon uppdelning av säkerhetsansvaret mellan Europa och USA" i frågan om Ukraina. Macron hävdade å sin sida att varaktig fred endast kan uppnås genom samarbete mellan EU, USA och Ukraina.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA:s ambassad pressar svenska woke-företag

Tvingar dem att omedelbart avbryta mångfaldsprogram. Jämställdhetsministern hotar med rättsliga följder för företag som lyder.0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.